Czy na instalacji można zarobić?
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na przetwarzanie energii słońca na energię elektryczną. Dzięki panelom fotowoltaicznym możemy sporo zaoszczędzić, przyczyniając się do ochrony środowiska naturalnego, a także zyskać dodatkowe źródło dochodu. Wyjaśniamy, jakie korzyści wiążą się z inwestycją w odnawialne źródła energii oraz jak zarobić na fotowoltaice.
Korzyści związane z instalacją fotowoltaiczną
Słońce jest źródłem czystej energii odnawialnej. Dzięki instalacji fotowoltaicznej możemy produkować prąd na użytek prywatnego gospodarstwa domowego, a także m.in. przedsiębiorstwa. Najważniejszą korzyścią dla inwestora są realne oszczędności na kosztach energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym mamy możliwość o ponad 90% obniżyć koszty korzystania z energii elektrycznej z elektrowni. To znacząca różnica, a biorąc pod uwagę stały wzrost kosztów energii elektrycznej, inwestycja w fotowoltaikę będzie jeszcze bardziej opłacalna. Warto zaznaczyć, że prosumenci, czyli osoby korzystające z energii wytwarzanej przez instalację elektryczną nie mogą na niej zarabiać. Jest jednak sposób, aby z inwestycji w fotowoltaikę uczynić dodatkowe i niemałe źródło dodatkowego dochodu.
W jaki sposób można zarobić na fotowoltaice?
Istnieją dwa sposoby zarabiania na instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli dysponujemy wolnymi środkami finansowymi i chcemy je zainwestować, redukując jednocześnie ryzyko straty, możemy zdecydować się na budowę własnej farmy fotowoltaicznej. Prywatna farma fotowoltaiczna pozwala produkować czysty prąd na sprzedaż i przynosi spore dochody. Drugim sposobem na zarabianie dzięki instalacji fotowoltaicznej, który nie wymaga wkładu własnego, jest znalezienie dzierżawcy naszej ziemi, na której zbuduje on farmę fotowoltaiczną. Dysponując odpowiednim gruntem w dobrej lokalizacji także możemy czerpać spore zyski z instalacji fotowoltaicznej jako wydzierżawiający grunt, na której zostanie ona posadowiona.
Podsumowując, na instalacji fotowoltaicznej można zarobić na kilka sposobów. Nawet brak możliwości odsprzedania nadwyżki produkowanego prądu w przypadku prosumentów nie powinien zniechęcać nas do inwestycji w odnawialne źródła energii, bo ograniczenie rachunków za prąd jedynie do opłat stałych jest ogromną ulgą dla domowego budżetu, a zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel. W skali roku może nam pozostać w portfelu dodatkowe kilka tysięcy złotych – w przypadku domu jednorodzinnego miesięczny koszt energii elektrycznej to 250-300 zł. Decydując się na budowę własnej farmy wiatrowej lub wydzierżawiając ziemię pod jej budowę możemy zarobić znacznie więcej. W przypadku dzierżawy wysokość czynszu waha się w granicach 8 000 do nawet 15 000 zł za każdy hektar.