Z czego składa się dobra instalacja fotowoltaiczna?
Spośród alternatywnych źródeł energii największą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Pozwalają one pozyskiwać prąd z promieniowania słonecznego i, co ważne, nadają się do stosowania na własną rękę. O ile w celu uzyskania energii z wiatru lub wody trzeba zbudować dużą elektrownię, panele słoneczne zamontowane na dachu budynku pozwalają w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne całego gospodarstwa domowego.
Elementy instalacji fotowoltaicznej
Żeby instalacja fotowoltaiczna działała prawidłowo, nie może w niej zabraknąć żadnej z ważnych części. Każda z nich pełni bowiem istotną rolę i czyni możliwym przeprowadzanie procesu polegającego na przemianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
Choć czasem określenia instalacja fotowoltaiczna i panele słoneczne stosuje się zamiennie, panele stanowią tak naprawdę tylko jeden element całego układu. To na niego padają promienie słoneczne, które są następnie przekształcane na energię elektryczną. Istnieją oczywiście różne odmiany paneli fotowoltaicznych, spośród których każda jest przystosowana do specyficznych warunków.
Jeden typ jest monokrystaliczny, a inny polikrystaliczny. Pierwszy z nich lepiej pracuje przy pełnym słońcu, natomiast drugi osiąga bardziej zadowalające rezultaty, jeśli chodzi o funkcjonowanie przy dużym zachmurzeniu.
Kolejnym bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik. Część ta, inaczej zwana inwertorem, służy do przekształcania prądu stałego, który wytwarzany jest przez panele, na prąd zmienny dostosowany do domowych urządzeń elektrycznych. Oczywiście w instalacji fotowoltaicznej potrzebne są również elementy łączące, które umożliwiają zespolenie paneli z falownikiem oraz inwertora z rozdzielnicą. Dobra instalacja fotowoltaiczna powinna być także wyposażona w zabezpieczenia, które mają za zadanie chronić przed wyładowaniami elektrycznymi. Nieobowiązkowymi, choć niewątpliwie przydatnymi elementami są natomiast optymalizatory. Ich rolą jest zwiększanie wydajności instalacji fotowoltaicznej.